Škvrny na strieborných minciach

 

Kúpil som od Vás, alebo niekde inde mince a sú na nich škvrny, príp. iné nečistoty. Je to v poriadku?

 

Tovar ktorý predávame je investičné zlato a striebro. T.j., nie je primárne určené na zberateľské účely a jeho cena zospovedá predovšetkým cene materiálu obsiahnutom v danom predmete. My sa pri predaji a taktiež pri výkupe zameriavame hlavne na to, či je daná minca či tehlička pravá - t.j. či hmotnosť a obsah Au alebo Ag sedí s požadovaným množstvom. To, v akom je daná minca stave, príp. o aký ročník ide a pod., nemá na predajnú ani výkupnú cenu žiaden vplyv. Rovnakým spôsobom sa k danej problematike stavajú aj naši dodavatelia. Takže pri tom množstve materiálu ktorý sa u nás a u nich otočí sa bezchybnosť mincí a tehličiek naozaj nedá kontrolovať. 

Uznávame však, že naši klienti si niektoré mince či tehličky chcú odložiť ako zberateľské kúsky, príp. ich zamýšľajú niekomu darovať a pod. V takom prípade nás prosím upozornite dopredu, aby sme Vám vybrali tie najlepšie kúsky z toho množstva, ktoré máme práve na sklade. Urobíme čo je v našich silách, aby sme uspokojili akúkoľvek vašu požiadavku. Upozorňujeme ale, že takýto prístup je možný iba pri veľmi malom množstve, nakoľko by sme to kapacitne nezvládali. Ďakujeme za pochopenie.

 

Upozorňujeme však ešte raz, že aktuálny stav nemá na predajnú ani výkupnú cenu žiaden vplyv. Takže nemusíte mať žiadne obavy, že by ste boli akýmkoľvek spôsobom znevýhodnený. Taktiež, investičné mince boli pôvodne vymyslené ako bežné obeživo, rovnako ako sú dnes bežne platné mince či bankovky. A pri nich sa tiež okdem pravosti neskúma žiaden kvalitatívny parameter, ktorý by sa odzrkadloval na ich cene.

 

Chyby sa dokonca nájdu aj na úplne nových kúskoch. Mincovne nekladú primárny dôraz na kvalitu danej mince či tehličky, ale zameriavajú sa predovšetkým na čistotu materiálu a hmotnosť.

Najjasnejším príkladom je 1 Oz SILVER Maple Leaf, ktorý sa už roky vydáva s veľkými viditelnými škvrnami.

Tieto škvrny vyzerajú ako rozliate mlieko, príp. sú žltkastej farby a sú spôsobené chemikáliami, ktoré používa kanadská mincovňa pri ich výrobe. Tento fenomén sa vyskytuje už od roku 1988, kedy sa dané mince začali raziť. A daná mincovňa ho v dohladnom čase ani nemieni riešiť - s odlvodnením, že ide o investičné strieborné mince. Ešte pripomenieme, že dané škvrny sa neobjavujú úplne na všetkých minciach. Takže v tube nájdete aj bezchybné, bežne zmiešané s týmito. My, bohužiaľ, pracujeme s daným materiálom vo veľkom, takže nemáme ani čas, ani potrebu dané tuby otvárať a nejako mince kontrolovať. Na druhej strane tiež upozorňujeme, že daná vlastnosť nemá na predajnú ani na výkupnú cenu žiaden vplyv. Takže naši klienti nemusia mať žiadne obavy, že by boli akýmkoľvek spôsobom poškodení. Pokiaľ zamýšľate dané mince ako darček, čiže uprednostňujete bezchybné kusy, informujte nás prosím dopredu, aby sme si na danú dodávku dali obzvlášť pozor. To je ale naozaj možné len v prípade menšieho počtu kusov. Ďakujeme za pochopenie.

 

Viac sa o tejto problematike máte možnosť dozvedieť z nasledujúcich liniek:

http://www.goldismoney2.com/showthread.php?2709-Royal-Canadian-Mint-s-official-position-on-quot-milk-spots-quot-on-silver-Maple-Leaf-coins

http://www.youtube.com/watch?v=-eV49frrQzs

https://www.kitcomm.com/showthread.php?t=108199

príp. na Googly od linkou napr.:  http://www.google.com/search?q=silver+milk+spots