Na tejto stránke vám budeme postupne ponúkať

zaujímavé videá, na ktoré by sme vás chceli upozorniť

Bohužiaľ, väčšina zaujímavých videí je na internete v cudzích jazykoch, najmä v angličtine. Pokúsime sa, najmä pokiaľ nás niektoré z videí obzvlášť zaujme, predložiť vám aspoň skrátený výklad a niektoré fakty ktoré odzneli v príslušnom videu. Takýto preklad samozrejme vzniká postupne, preto neváhajte túto rubriku navštevovať pravidelne. Pokúsime sa vám, v priebehu času dať do pozornosti viac a viac zaujímavých videí.

 

Tau Tona - City of Gold

(pridané 4.7.2015)

- Dokumentárny film o najhlbšej bani na svete, ktorá sa nachádza v Juhoafrickej republike, približne 70 km od Johanesburgu. Aktuálne sa fára v hĺbke cca 3,6 km pod zemským povrchom, čo je absolútny svetový rekord. Baňa je určená na čo iné ako na zlato...

Bohužiaľ, tento dokument je v aglickom jazyku. Ale veríme, že mnohým z vás nebude táto skutočnosť prekážať.

Pretože v tomto dokumente odznelo veľa zaujímavých skutočností a čísiel, postupom času sa pokúsime urobiť z týchto informácií určitý výber, aby vám bol k dispozícií aj v slovenskom jazyku.

 

 Money Factory

(National Geographic Documentary)

(pridané 4.7.2015)

- Bohužiaľ, aj tento dokument je zatiaľ len v anglickom jazyku. V dokumente sa dozviete kde a ako sa v USA tlačia peniaze, kde a akým spôsobom sa vyrábajú USD mince, ako je zabezpečená ostraha týchto objektov, aké boli v minulosti spôsoby a prípady falšovania či kradnutia peňazí, ale aj tehličiek z amerických zlatých rezerv. Aj pri tomto videu sa časom pokúsime povyberať užitočné informácie z tohoto dokumentu a ponúknuť vám ich v slovenskom jazyku.
 

Otvorenie mechanického trezoru za menej ako 5 minút

(pridané 22.7.2015)

- Ak vás ešte zaujíma problematika trezorov, pozrite si nasledujúce video. Ide o majstra sveta v otváraní trezorov. Mechanický zámok trezora otvorí za menej ako 5 minút. A ako to robí? Má proste citlivé prsty. Takže cíti príslušnú kombináciu mechanických západiek.

Na videu mu dávajú ako test otvoriť aj prvotriedny trezor bežnej banky. Aj ten otvorí približne za 5 minút...

Z tohoto videa nám vyplýva, že pokiaľ niekto dokáže otvoriť trezor nakoľko má citlivé ruky alebo dobré ucho, tak asi bezpečnejší bude elektronický zámok... (viď. nasledujúce video)

 

Test trezora

(pridané 16.7.2015)

- Mnohí z vás možno už aj majú, alebo uvažujú o nákupe malého či väčšieho trezora - či už na uloženie cenností, alebo dôležitých dokumentov. Do pozornosti vám dávame toto zaujímavé video, kde austrálsky špecialista predovšetkým na elektroniku robí test jedného z najlacnejších trezorov, ktoré kúpil v obchode.

Toto video je tiež bohužiaľ k dispozícií iba v anglickom jazyku. Veríme však, že vás to od pozerania neodradí a že podľa tohto videa aspoň pochopíte, na akom princípe najlacnejšie trezory fungujú a kde je ich slabina a kde silná stránka.

 

Záver:

Z uvedeného videa, ktoré má mimochodom cca 45 minút vyplýva, že najslabším článkom hoci aj tých najlacnejších trezorov nie je zámok a pod., ale ak by sa do nich niekto chcel dostať, použije predovšetkým hrubú silu a to najmä nie z predu, ale bude sa snažiť prerezať z boku trezora. Preto by nás malo predovšetkým zaujímať, aká je výplň zboku trezora a ako je toto zabezpečené proti prerezaniu. Samozrejme, ani my a ani pán, ktorý daný trezor testoval nie sme odborníkmi na trezory. Preto záver necháme priamo na vás.

 

Hlavným cieľom testu na videu bolo predovšetkým otestovať, odolnosť zámku trezora a to hlavne z pohľadu napojenia sa niekoho priamo na zámok a použitia nejakého špeciálneho programu či zariadenia - tak, ako to vidíme hlavne v amerických filmoch. Záverom je, že pri stlačení klávesy sa nedá nijako určiť, či bolo stlačené správne alebo nesprávne číslo. A keď berieme do úvahy, že po piatom či šiestom zadaní nesprávnej kombinácie sa zámok zablokuje na 10 či 15 minút, tak nejaký softvér, ktorý by vyskúšal všetky možné kombinácie čísiel v nejakom krátkom čase akosi nepripadá do úvahy.

 

Taktiež si v ponúkamon videu môžeme všimnúť, ako sa danému pánovi podarilo "vymknúť" sa do daného trezoru. (Nie že by zabudol danú kombináciu, ale zabudol pripojiť z vnútra jeden káblik, ku ktorému mal predtým určitý výklad.) Takže môžeme vidieť, ako sa bude snažiť danú chybu napraviť, čiže sa snaží dostať sa do daného trezora. Jediné čo mu zostávalo bolo navŕtať do trezora dieru (1 az 1,5 cm v priemere), aby sa k danému kábliku aspoň ako tak dostal. Na videu môžeme vidieť, aké mal alebo skôr nemal s navŕtaním problémy. Takže podľa toho môžeme určiť, kde je naozaj slabé miesto ak by sme si podobný trezor chceli kúpiť.

 

Z daného videa vyplýva, že pokiaľ by sa jednalo u vlúpanie do podobne jednoduchého trezora, slabým miestom trezora je jeho bočná a zadná strana. Vôbec nie predná a už vobec nie zámok trezora. Takže podľa toho by sme mali zamerať svoje otázky a svoj záujem, ak sa podobný trezor rozhodneme kúpiť.